چیلر آب خنک

چیلرآب خنک

در این صفحه درباره انواع ساختار چیلر های آب خنک و انواع چیلر های آب خنک و نوع های مختلف آن بر اساس کاربرد و این که در کجا استفاده میشود برسی کرده ایم و به صورت کامل توضیح داده ایم.

ساختار چیلرآب خنک

چیلرآب خنک از چهار قسمت اصلی و چندین قطعه کنترلی و حفاظتی تشکیل شده است.

قطعات مهم و اصلی که در همه چیلرهای تراکمی یکسان هستند و در قسمت چیلر های هوا خنک و آب خنک هم استفاده میشود که شامل : کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط (اکسپنشن ولو) است.

یکی از دلایلی که به این دستگاه چیلرآب خنک گفته میشود این است به بخشی به نام کندانسور آن بستگی دارد.کندانسور این نوع دستگاه از نوع آبی بوده و مبدر داغی خروجی از کمپرسور از تبادل آب با حرارت در برج خنک کننده تقطیر و سرد میشود

با اینکه برج خنک‌کننده دستگاهی مجزا از چیلر آب خنک می‌باشد اما چون وظیفه آن تأمین آب خنک کندانسور چیلر آب خنک جهت تقطیر و سرد کردن مبرد می‌باشد، کارکرد آن مستقیماً روی عملکرد چیلرآب خنک تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل بهتر است چیلر آب خنک و برج خنک‌کننده از یک تولید کننده تأمین شوند و یا حتماً از مناسب بودن ظرفیت برج خنک‌کننده برای چیلر آب خنک اطمینان حاصل شود.

انواع چیلرآب خنک

چیلر های آب خنک بر اساس نوع کاربری که دارند انواع مختلفی دارد که به چند دسته تقسیم میشود که در ادامه تمامی آن ها را توضیح خواهیم داد.

در لیست پایین انواع چیلر های آب خنک با انواع کاربری آنها و قطعات تشکیل دهنده آن قرارداده شده است.

کمپرسور

قلب دستگاه چیلر آب خنک کمپرسور آن است که تاثیر مستقیمی با قیمت نو کاربرد آن دارد و همچنیم راندمان و ابعاد و مصرف برق و طول امر مفید دستگاه بسیار موثر و کاربردی است.

کندانسور

یکی از بخش خای مهم دستگاه بخش تقطیر در چیلر است که این عمل را به کندانسور دستگاه سپرده شده است.این بخش انواع مختلفی دارد که شامل : سطح تبادل حرارتی و ارتباط مستقیم با سطح عملکردی و عمر دستگاه دارد.

اواپراتور

اواپراتور به عنوان واحد تبخیر نشان‌دهنده نتیجه عملکرد چیلر می‌باشد. به این صورت که برودت مورد نیاز در اواپراتور چیلر آب خنک تولید می‌شود.

محل نصب چیلرآب خنک

با توجه به اینکه چیلر آب خنک بر خلاف چیلر هوا خنک نیازی به جریان هوا برای خنک شدن مبرد داغ داخل کندانسور ندارد، می‌توان چیلرآب خنک را در هر محلی نصب نمود. بطور معمول چیلر آب خنک در قسمت‌های تحتانی ساختمان و داخل موتورخانه نصب می‌گردد اما با توجه به صدا و لرزش پایین چیلر آب خنک می‌توان آن را در فضای باز و پشت‌بام نیز جانمایی نمود.

در صورت نصب چیلر آب خنک در فضای باز و پشت‌بام بهتر است چیلر داخل باکس قرار گیرد تا کمپرسور و قطعات کنترلی در معرض نور خورشید و بارش باران و برف قرار نگیرند.

بطور کلی چیلر آب خنک به دلیل فشار کاری کمتر، راندمان بیشتر و صدا و لرزش کمتر، انتخاب مناسب و اقتصادی‌تری می‌باشد اما باید به این نکته توجه داشت که هزینه نگهداری و تعمیرات بالا و مصرف بالای آب آن مخصوصاً در شرایط کنونی، از جایگاه آن به عنوان انتخاب اول می‌کاهد.

از چیلرآب خنک نمی‌توان در مناطق با رطوبت نسبی بالا استفاده نمود. دمای سابکول (subcool) پایین در چیلرآب خنک و فشار کاری پایین، آن را مناسب‌ترین گزینه جهت تولید سرمایش زیر صفر در فرآیندهای شیمیایی، دارویی و صنعتی می‌نماید.

ویژگی های چیلرآب خنک

 • امکان تولید از ظرفیت 5 تا 700 تن تبرید در یک واحد توسط چیلرآب خنک
 • امکان مدوله کردن چیلرها به یکدیگر تا تعداد ۵ عدد
 • کمپرسور از معتبرترین برندهای اروپایی (Copeland ، Danfoss ، Bitzer و …) با راندمان بالا مخصوص مناطق حاره ای
 • امکان تولید دستگاهها بر اساس سه نوع گاز مبرد R22، R407C، R134a
 • امکان استفاده از اواپراتور از انواع Plate و Shell&Tube بر اساس سفارش مشتری
 • اواپراتور با راندمان بسیار بالا مطابق استانداردهای روز دنیا
 • امکان استفاده از کندانسور از انواع Plate و Shell&Tube بر اساس سفارش مشتری
 • لوله های بکار رفته در سیستم Shell&Tube از نوع CLF (بالاترین راندمان برودتی)
 • رنگ شاسی از مایع پلی یورتان به ضخامت حداقل ۱۲۰ میکرون
 • شاسی تا تناژ ۵۰ تن اسمی از نوع ورق گالوانیزه بصورت پیچ و مهره ای و در تناژهای بالاتر به منظور استحکام بیشتر از ناودانی یا تیرآهن استاندارد استفاده می گردد.
 • قطعات برقی مورداستفاده از برندهای مرغوب مانند Siemens، Danfoss، Schneider، LS، Hyundai، Finder، Atonix و Technology
 • شیر آلات مورداستفاده در خط تبرید، همگی از جنس مرغوب اروپای غربی همچون Castel، GMC و Alco بر روی خط تبرید
 • مجهز به کنترل کننده های فشار بالا، فشار پایین و فشار روغن و یا سطح روغن جهت محافظت از کمپرسور
دانلود کاتالوگ

سوالات متداول :

چیلرآب خنک قابل استفاده برای هر نوع اقلیمی به جز مناطق با رطوبت نسبی بالا می‌باشد در نتیجه از چیلرآب خنک نمی‌توان در شهرهای شمالی و جنوبی کشور استفاده نمود.

چیلرآب خنک به دلیل ابعاد کوچکتر و نداشتن فن، سطح صدا و لرزش بسیار کمی دارد. صدا و لرزش چیلرآب خنک وابسته به نوع کمپرسوری است که در ساخت آن استفاده شده است.

چیلرآب خنک بهتر است در داخل موتورخانه یا فضایی نصب گردد که امکان نگهداری و سرویس دوره‌ای آن مهیا باشد. بطور کلی فضای مورد نیاز جهت نصب چیلرآب خنک، بسیار کمتر از چیلر هوا خنک می‌باشد.

با توجه به ساختار و فشار کاری پایین چیلرآب خنک و بسته به کیفیت نگهداری و راهبری آن، می‌تواند بین 30 الی 40 سال متغیر باشد.

با توجه به ظرفیت برودتی چیلرآب خنک، زمان ساخت آن از 20 روز کاری الی 60 روز کاری می‌تواند متغیر باشد و بطور کلی زمان مورد نیاز جهت ساخت چیلر آب خنک کمتر از چیلر هوا خنک می‌باشد.

ارتباط با ما : 

دفتر مرکزی: تهران، شهران، میدان دوم شهران، خیابان یکم، مجتمع تجاری اداری سامان،

طبقه اول اداری ، واحد ۶

تلفن: ۶۰۲۱۴۴۳۶۵۰۱۵

        ۷۰۲۱۴۴۳۳۶۸۰۶

کارخانه: کرج، مهرشهر، منطقه ویژه اقتصادی پیام، فاز دوم، خیابان هشتم، پلاک ۱۰

تلفن: ۳۰۲۶۳۴۰۰۸۵۵۰

ایمیل: info@havayenab.com

تلگرام و واتس آپ: ۰۹۱۲۹۴۰۶۳۶۰

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت هوای ناب باران می باشد.طراحی و توسعه : فرادید پرهام

به بالای صفحه بردن