چیلر گریز از مرکز چیست؟

چیلر گریز از مرکز چیست؟

علت نامگذاری این دستگاه یعنی چیلر گریز از مرکز (سانتریفیوژ) به دلیل گریز از مرکز یا گریز از مرکز بودن کمپرسور آن است. کمپرسور گریز از مرکز دارای یک ایمپلر (پروانه) است که با چرخش پروانه، نیروی گریز از مرکز به صورت نیروی گریز از مرکز به گاز مبرد وارد می کند و انرژی جنبشی ذرات،مبرد را تحت فشار قرار می دهد و دمای آن افزایش می یابد.برای خرید چیلر آب خنک با کیفیت میتوانید به وب سایت هوای ناب مراجعه کنید.

این مبرد گازی (بخار) در چیلر گریز از مرکز در فشار و دمای بالا وارد کندانسور می شود. کندانسور یک مبدل حرارتی است که از هوا یا آب برای استخراج گرما از این مبرد استفاده می کند و به تدریج آن را به مبرد مایع در کویل ها تبدیل می کند.

 

برای خرید چیلر هوا خنک و بررسی تخصصی آن می توانید بر روی لینک درج شده کلیک نمایید.

هنگامی که کندانسور آبی (شل اند تیوب) است،آبی که گرمای خنک کننده را در کندانسور دریافت می کند،به برج خنک کننده هدایت می کند و در آنجا گرمای خود را به هوا می دهد و به کندانسور باز می گردد.در این مرحله آب باید خنک شود و برای خنک کردن فضای داخلی یا یک دستگاه صنعتی استفاده شود.

در واقع مبرد موجود در اواپراتور گرما را از محیط اطراف لوله های سیم پیچ خود که در آب غوطه ور هستند جذب می کند و آب را تا دمای 2 تا 7 درجه سانتیگراد (یا دمای زیر) خنک می کند و سپس آب سرد شده ارسال می شود و به سیستم تهویه مطبوع هدایت شده و به کنوکتور فن داخل ساختمان در آنجا برای خنک کردن استفاده  می شود.(در برخی از کاربردهای صنعتی از این آب سرد برای خنک کردن تجهیزات استفاده می شود.)

از جمله مزایا،کاربرد و نقاط ضعف

چیلر گریز از مرکز(سانتریفیوژ) در بیشتر اوقات با نسبت تراکم ثابت 18 به1 ساخته و تولید می شود.

چیلر گریز از مرکز با ظرفیت خنک کننده 90 تا 2000 تن تولید می شود و عمدتاً برای مصارف بالای 300 تن استفاده می گردد.

بزرگترین نقطه ضعف این است دستگاه یعنی(چیلر گریز از مرکز) این است که نمی تواند با راندمان بالا در حالت هایی که نیاز به خنک کننده کمی دارند کار کند. بنابراین،در نوع بار کم،به حالتی به نام موج می رود که در آن کولر با لرزش زیاد  کار می کند. بنابراین، این کولرها بیشتر در جایی استفاده می شوند که همیشه با بار کامل و ثابت کار می کنند و بار وارد شده بر روی آنها متغیر نیست.در برخی از آن ها،مبرد گازی در چند مرحله فشرده می شود که از آن به عنوان چند مرحله ای یاد می شود.

 

اتصال بین موتور الکتریکی محرک و کمپرسور می تواند در چیلر گریز از مرکز به صورت کوپل مستقیم و یا چرخ دنده ای باشد. از موتورهای دور متغیر (اینورتر) نیز می توان استفاده کرد که قیمت اولیه آن بیشتر است و باید نوع استفاده آن در محل سنجیده شود تا جنبه ی اقتصادی آن مشخص گردد.

این نوع چیلر یعنی چیلر گریز از مرکز بیشتر در ساختمان های تجاری بزرگ (مراکز خرید)، هتل ها، کارخانه ها،کشتی های تجاری بزرگ،فرودگاه ها،بیمارستان ها و مکان هایی که نیاز به خنک کننده بسیار قوی و پر قدرت دارند، استفاده می شود.هر چه تناژ تبرید مورد نیاز بیشتر باشد،استفاده از چیلر گریز از مرکز در سال مقرون به صرفه است و همانطور که اشاره شد برای تناژهای زیر 300 تن (حدود 1000 کیلو وات) توجیه اقتصادی ندارد و استفاده  نمی شود.

مانند کولرهای برخوردی (چیلرهای پیستونی)،چیلرهای سانتریفیوژ در دو نوع آب سرد (سیستم باز با برج خنک کننده) و چیلر هوا خنک (سیستم بسته بدون برج خنک کننده) موجود است که کاربرد بیشتری دارد.چیلرهای سانتریفیوژ به دو صورت هوا خنک و آب خنک در دسترس هستند (هوا خنک یا آب خنک به این معنی است که  درصد کندانسور توسط هوا یا آب خنک می شود) که راندمان بالاتری نسبت به نوع آب سرد دارد،اما به دلیل نیاز به برج خنک کننده و مسائل مربوط به مصرف آب، بیشتر،از کولر تراکمی با کندانسور هوای سرد استفاده می شود که نیازی به برج خنک کننده در مدار خود ندارد.

 

مزایا و معایب چیلر گریز از مرکز

چرا باید از چیلر گریز از مرکز استفاده کنیم؟

  • انتخاب نوع چیلر بستگی به نیازهای اساسی  پروژه  خاص  دارد.مهمترین دلیل پراکندگی وسیع (در تناژهای زیاد) این نوع  چیلرها در سرتاسر دنیا این است که بازدهی بسیار بالایی دارند و همچنین از نظر ابعاد نسبت به سرمایش مورد نیاز فضای کمتری را  اشغال می کنند.

نگاهی به چیلر هوا خنک

  • چیلر گریز از مرکز(سانتریفیوژ) یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی سیستم های خنک کننده  برای ساختمان های بزرگ هستند. چیلرهای گریز از مرکز مجهز به VFD (سیستم چرخش هوشمند) می توانند COP بیش از 6 را در حالت بار کامل ارائه دهند.

نگاهی به چیلر آب خنک

دلایل استفاده چیلر گریز از مرکز

چرا در ایران چیلر گریز از مرکز مورد استقبال قرار نگرفته است؟

دلیل اصلی این است که چیلر گریز از مرکز(سانتریفیوژ) در بازار ایران موجود نیست،مانند کمپرسورهای اسکرو یا اسکرول با قیمت مناسب و خدمات پس از فروش عرضه نمی شود.علاوه بر این طراحی این نوع  چیلرها کاری تخصصی و ظریف است که سازندگان چیلر در ایران کمتر تمایلی به انجام  طراحی و ساخت این نوع چیلر دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن