چیلر تراکمی چیست؟

چیلر تراکمی چیست؟

از جمله اجزای مهم تجهیزات سرمایشی و برودت در ساختمان ها چیلر است و وظیفه ی اصلی چیلر تولید آب سرد می باشد.در این مقاله سعی کردیم تا درباره چیلر تراکمی چیست و مزیت و معایب آن با توجه به تجربه ی کارشناسان هوای ناب به طور جامع پاسخ بدیم.

تقسیم بندی این نوع چیلر

  1. کمپرسور
  2. کندانسور
  3. شیر انبساط
  4. اواپراتور

ابتدا توصیه می کنیم مقاله (چیلر هوا خنک چیست؟) را بخوانید

نحوه ی کار آن بدین صورت است که سیال مبرد به صورت بخار داغ وارد کمپرسور شده و تحت فشار بالا متراکم می شود سپس افزایش دما در جریان مبرد صورت می گیرد.بخار داغی که از کمپرسور خارج می شود توسط یک کندانسور در فشار ثابت (با افت فشار ناچیز) تا دمای اشباع خنک می شود و از طریق دفع حرارت مداوم به مایع اشباع یا مادون سرد تبدیل می شود.

مطالب مرتبط: چیلر آب خنک

میعانات تولید شده توسط چگالش هنگام عبور از شیر انبساط دچار افت فشار قابل توجهی می شود؛به طوری که بخشی از مبرد تبخیر شده و دمای جریان را بیشتر کاهش می دهد (علاوه بر کاهش دما در اثر افت فشار).

این به دلیل اختلاف دما بین جریان (مخلوط مایع و بخار) مبرد و محیط هدف (آب یا هوا) در اواپراتور، خنک کننده (جذب گرما) اتفاق می افتد. بنابراین در فشار ثابت (با افت فشار ناچیز) ورودی دو فاز اواپراتور کاملاً تبخیر شده و با ادامه جذب حرارت به بخار داغ تبدیل می شود. در نهایت، بخار خروجی از اواپراتور دوباره وارد کمپرسور می شود تا چرخه فشرده سازی بخار تکمیل شود.

مطالب مرتبط: چیلر هوا خنک

کاربرد چیلر تراکمی چیست؟

کاربرد این نوع چیلر به دو قسمت در مصارف مختلف تقسیم بندی می شود، قبل از بررسی این مورد خوب است نگاهی به مقاله (چیلر آب خنک چیست؟) بیندازید.

کاربرد اساسی چیلر های تراکمی در مصارف تهویه مطبوع

در سیستم های تهویه مطبوع،آب سرد تولید شده توسط چیلر تراکمی با گردش در مبدل های حرارتی هوا (کویل) مانند فن کویل ها، کویل هواساز و ایرکولر،جریان هوای سرد لازم را برای خنک سازی فضای اداری،تجاری و سایر اتاق ها فراهم می کند.

پس از انتقال انرژی (جذب گرما)،جریان آب به چیلر و باز می گردد و دوباره تا دمای هوای استاندارد (7 درجه سانتی گراد) خنک می شود. با سرد شدن هوای مبدل حرارتی،گرمای محسوس و نهان محیط (فضای تهویه شده) به هوای سرد مبدل حرارتی منتقل می شود.این نوع نسبت به سیستم های خنک کننده تبخیری (کولرهای آبی، تصفیه کننده هوا) راحت و مناسب تر است.

 

خرید چیلر آب خنک

 

عکس کاربرد چیلر تراکمی

از جمله کاربرد های مهم واساسی چیلر تراکمی در مصارف برودت صنعتی

آب سرد تولید شده توسط چیلر تراکمی برای خنک کردن مکانیزم ها و ماشین آلات خطوط تولید در صنایع مختلف استفاده می شود.نمونه هایی از این صنایع عبارتند از: پلاستیک،قالب گیری تزریقی و ریخته گری، متالورژی، جوشکاری، ماشین آلات، پتروشیمی، داروسازی، بهداشت و درمان، تولید و نگهداری مواد غذایی، پرورش ماهی، کاغذ و سیمان، راهسازی و…

 

نگاهی به چیلر هوا خنک

چیلرهای تراکمی با توجه به حساسیت و اهمیت ثبات در فرایند بسیار کاربردی می باشد و تقاضا برای استفاده از آن بسیار زیاد شده است که می توانند به صورت مرکزی یا غیر مرکزی برای تغییر دمای آب سرد از (40-3)سانتی گراد بیشتر از دمای مرطوب آن محیط و با توجه به شرایط مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مزایای استفاده از چیلر تراکمی در مصارف برودت صنعتی

مزایا و معایب اساسی چیلر تراکمی و مقایسه با چیلر جذبی

  • قیمت پایین تر نسبت به چبلر جذبی
  • چیلر تراکمی قابلیت استفاده در هر شرایط آب و هوایی را دارد.
  • ضریب عملکرد چیلر تراکمی سرد حداقل 3 می باشد که یکی از مهمترین دلایل استفاده گسترده از چیلرهای تراکمی نسبت به چیلرهای جذبی می باشد. زیرا ضریب عملکرد چیلرهای جذبی 1 می باشد.

 

خرید و بررسی تهویه مطبوع

  • در شرایط مهم و حیاتی،نیاز به انرژی الکتریکی پیوسته در چیلر تراکمی داریم.
  • هنگام کار کردن این نوع چیلر،صدای تولید شده توسط آن زیاد است.
  • تجهیزات مربوط به چیلر تراکمی کم بوده و همینطور جای کمتری را اشغال می کند.

 

خرید چیلر هوا خنک

عکس تفاوت چیلر تراکمی و جذبی

کلام آخر

پس از شناخت کامل هواساز تراکمی،به این نتیجه می رسیم که برای استفاده در شرایط معمولی و عادی،گزینه ی مناسبی می باشد که از این جهت می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد. از آنجایی که منبع انرژی مورد نیاز برای راه اندازی چیلر جذبی گرمای مستقیم یا غیرمستقیم است،به طور کلی بهتر است از نوع جذبی آن تنها زمانی استفاده شود که منبع گرمای دفع کننده مانند گرما در دسترس باشد.

با توجه به این که هواساز تراکمی با موتورهای الکتریکی کار می کنند و پروژه با مشکلات تامین برق یا هزینه مواجه است،بهتر است از چیلرهای جدید برند GHP Gas Chiler که یک چیلر نوع با گاز شهری است استفاده کنید زیرا به انرژی الکتریکی بسیار کمی نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن